Mens Watch | Automatic Movement
OUR PRICE: NO LONGER AVAILABLE
RRP: £11,380
| Availability | Estimated 14-28 Day Delivery Want it sooner? |
| Warranty | TheWatchSource 2 Year Warranty |
| VAT-free Price | £7,871 For shipping outside the UK and qualifying BFPO addresses only |
| Brand | Zenith |
| Series | El Primero Rattrapante Chronograph |
| Model Number | 03.2050.4026/91.r530 |
| Size | Mens |
| Case Material | Stainless Steel |
| Dial Colour | Black |
| Bracelet/Strap | Rubber Black |
| Clasp | Deployant Buckle |
| Movement | Automatic - Chronometer |
| Screw-down Crown | No |
| Crystal | Anti-Reflective Scratch Resistant Sapphire |
| Case Back | Transparent |
| Water Resistance | 100m/330ft |
| Diameter | 44mm |
| Case Thickness | 16mm |
This watch features:
Polished stainless steel case.
Black metallic sunray dial with contrasting silver & black seconds indicator rims. Sub-dials with fine circular guilloche texture.
Faceted polished steel hands & applied indexes with luminous tips.
The Famous El Primer Chronograph stop/watch:
"Split-Seconds" or "Rattrapante" function has 2 seconds hand counters that run in unison - when the Rattrapante button is pressed the top seconds hand stops & an addition seconds hand hidden directly beneath will continue to run allowing for an addition timing function.
Large red tipped polished steel central seconds counter (with the Zenith star logo as a counterweight).
Large red central Rattrapante seconds hand directly beneath (with the Zenith star logo as a counterweight).
30 minute sub-dial counter located at the 3 o'clock position, hand with blue luminous.
Running seconds sub-dial located at the 9 o'clock position.
Large double window Date display above the 6 o'clock position.
Zenith El Primero Caliber 4026, beats at 36,600 vph, 32 Jewels, 346 components & an approximate power reserve of 50 hours.
This Watch has an alternate part number:
032050402691r530