Mens Watch | Automatic Movement
OUR PRICE: DISCONTINUED
RRP: £2,900
| Availability | Estimated 14-28 Day Delivery Want it sooner? |
| Warranty | TheWatchSource 2 Year Warranty |
| VAT-free Price | £1,933 For shipping outside the UK and qualifying BFPO addresses only |
| Brand | Zenith |
| Series | Class Automatique Elite 37mm |
| Model Number | 03.1125.679/02.C490 |
| Size | Mens |
| Case Material | Stainless Steel |
| Dial Colour | Silver |
| Bracelet/Strap | Alligator/Crocodile Leather Black |
| Clasp | Deployant Buckle |
| Movement | Automatic |
| Bezel | Fixed |
| Screw-down Crown | No |
| Crystal | Scratch Resistant Sapphire |
| Case Back | Transparent |
| Water Resistance | 50m/150ft. |
| Diameter | 37mm |
| Case Thickness | 10.50mm |
Newly redesigned.This watch features:
Polished Steel Case with brush/satin finish lugs.
Silver dial with center "Clou de Paris" guilloche texture.
Steel applied Arabic numeral & index hour markers & hands.
Zenith Caliber Elite 679 which is composed of 126 components & contains 27 jewels, with an approximate Power Reserve of 50 hours.
This Watch has an alternate part number:
03112567902C490