Mens Watch | Automatic Movement
OUR PRICE: DISCONTINUED
RRP: £6,800
| Availability | Estimated 14-28 Day Delivery Want it sooner? |
| Warranty | TheWatchSource 2 Year Warranty |
| VAT-free Price | £4,663 For shipping outside the UK and qualifying BFPO addresses only |
| Brand | Zenith |
| Series | Chronomaster T El Primero |
| Model Number | 02.0240.410/23.m241 |
| Size | Mens |
| Case Material | Stainless Steel |
| Dial Colour | Black |
| Bracelet/Strap | Stainless Steel |
| Clasp | Hidden Folding Clasp |
| Movement | Automatic - Chronometer |
| Bezel | Fixed |
| Screw-down Crown | No |
| Crystal | Scratch Resistant Sapphire |
| Case Back | Transparent |
| Water Resistance | 30m/100ft. |
| Diameter | 40mm |
| Case Thickness | 13mm |
Stainless Steel Case & Bracelet, Beautiful Guilloche Black Dial, Applied Silver Toned Roman Numeral Hour Markers & Hands, Automatic COSC Certified Famous El Primero Movement with Chronograph Stop-Watch Function. Day/Month/Date/Moonphase indicators.
This Watch has an alternate part number:
02024041023m241