Mens Watch | Automatic Movement
OUR PRICE: DISCONTINUED
RRP: £17,500
| Availability | Estimated 30 Day Delivery Want it sooner? |
| Warranty | All papers included |
| VAT-free Price | £12,396 For shipping outside the UK and qualifying BFPO addresses only |
| Brand | Vacheron Constantin |
| Series | Overseas Dual Time 42mm |
| Model Number | 47450/b01a-9226 |
| Size | Mens |
| Case Material | Stainless Steel |
| Dial Colour | Silver |
| Bracelet/Strap | Stainless Steel Brushed & Polished |
| Clasp | Push Button Folding Clasp |
| Movement | Automatic |
| Bezel | Fixed |
| Screw-down Crown | Yes |
| Crystal | Scratch Resistant Sapphire |
| Case Back | Solid |
| Water Resistance | 150m/500ft. |
| Diameter | 42.5mm |
| Case Thickness | 13mm |
This watch features:
Brushed finished stainless steel case & bracelet with a polished bezel.
Silver textured guilloche dial.
Bold steel rimmed luminous index hour markers & hands
Bracelet links are integrated & designed as the "Maltese Cross" which is the Vacheron Logo.
Date Sub-dial located at the 3 o'clock position - with corrector button (located at the 2 o'clock position on the edge of the case.
Power Reserve Indicator located at the the 9 o'clock position.
Second Time Zone sub-dial with a day/night indicator located at the 6 o'clock position.
Crown & Push Button are screwed down for water resistance.
Vacheron Constantin calibre 1222 SC, beats at 28,800 vph, contains 38 jewels & has an approximate power reserve 40 hours.
This Watch has an alternate part number:
47450b01a9226