Mens Watch | Automatic Movement
OUR PRICE: NO LONGER AVAILABLE
RRP: £7,700
| Availability | Estimated 14-28 Day Delivery Want it sooner? |
| Warranty | TheWatchSource 5 Year Warranty |
| VAT-free Price | £5,454 For shipping outside the UK and qualifying BFPO addresses only |
| Brand | Ulysse Nardin |
| Series | Maxi Marine Chronometer |
| Model Number | 265-66-3t/60 |
| Size | Mens |
| Case Material | Stainless Steel & Rose Gold |
| Dial Colour | Off White |
| Bracelet/Strap | Rubber Brown |
| Clasp | Push Button Folding Clasp |
| Movement | Automatic - Chronometer |
| Bezel | Fixed |
| Screw-down Crown | Yes |
| Crystal | Scratch Resistant Sapphire |
| Case Back | Solid |
| Water Resistance | 200m |
| Diameter | 41mm |
| Case Thickness | 12.5mm |
Stainless steel and rose gold case.
Brown rubber strap with titanium elements.
Off-white/Eggshell colored dial with raised rose gold colored Arabic numerals, luminous hands and hour markers.
Oversized seconds sub-dial located at the 6 o'clock position.
Power reserve indicator located at the 12 o'clock position.
Magnified Date at the 6 o'clock positionm, within the seconds subdial.
UN-26 automatic movement with an approximate power reserve of 42 hours
COSC-certified chronometer.
This Watch has an alternate part number:
265663t60