Mens Watch | Automatic Movement
OUR PRICE: DISCONTINUED
RRP: £3,695
| Availability | Estimated 14-28 Day Delivery Want it sooner? |
| Warranty | TheWatchSource 5 Year Warranty |
| VAT-free Price | £2,617 For shipping outside the UK and qualifying BFPO addresses only |
| Brand | Ulysse Nardin |
| Series | GMT Big Date 40mm |
| Model Number | 223-88/61 |
| Size | Mens |
| Case Material | Stainless Steel |
| Dial Colour | Grey |
| Bracelet/Strap | Alligator/Crocodile Leather Black |
| Clasp | Tang Buckle |
| Movement | Automatic |
| Bezel | Fixed |
| Screw-down Crown | Yes |
| Crystal | Scratch Resistant Sapphire |
| Case Back | Transparent |
| Water Resistance | 100m/330ft. |
| Diameter | 40mm |
| Case Thickness | 11.8mm |
New Design Dial!!! Grey "waffle" design dial with Bold Arabic Numeral (12 & 6 o'clock numbers) & Luminous Index hour indicators, Automatic Movement, Big Date Diplayed at the 2 o'clock position, Second Time Zone at the 9 o'clock postion, Luminous Hands & Hour Markers.
This Watch has an alternate part number:
2238861