Mens Watch | Automatic Movement
OUR PRICE: DISCONTINUED
RRP: £2,895
| Availability | Estimated 14-28 Day Delivery Want it sooner? |
| Warranty | TheWatchSource 2 Year Warranty |
| VAT-free Price | £2,050 For shipping outside the UK and qualifying BFPO addresses only |
| Brand | Tag Heuer |
| Series | Carrera Caliber 6 Automatic 39mm |
| Model Number | wv5111.fc6350 |
| Size | Mens |
| Case Material | Stainless Steel |
| Dial Colour | Silver |
| Bracelet/Strap | Calfskin Leather Blue |
| Clasp | Push Button Folding Clasp |
| Movement | Automatic - Chronometer |
| Bezel | Fixed |
| Screw-down Crown | No |
| Crystal | Scratch Resistant Sapphire |
| Case Back | Solid |
| Water Resistance | 100m/330ft |
| Diameter | 39mm |
2015 Heuer Carrera Calibre 6 Re-Edition
Polished stainless steel case.
Silver dial with sunray effect.
Blue flange with printed minute track.
Blue small seconds counter at 6 o'clock with red hand.
Applied index hour markers.
Polished steel hour and minute hands with luminescent fill.
Date window at 3 o'clock
Tag Heuer Caliber 6, beats at 28'800 vph, & has an approximate power reserve of 38 hours.
This Watch has an alternate part number:
wv5111fc6350