Mens Watch | Automatic Movement
OUR PRICE: DISCONTINUED
RRP: £2,050
| Warranty | TheWatchSource 2 Year Warranty |
| VAT-free Price | £1,367 For shipping outside the UK and qualifying BFPO addresses only |
| Brand | Tag Heuer |
| Series | Carrera Automatic |
| Model Number | wv211b.ba0787 |
| Size | Mens |
| Case Material | Stainless Steel |
| Dial Colour | Black |
| Bracelet/Strap | Stainless Steel Brushed & Polished |
| Clasp | Push Button Folding Clasp |
| Movement | Automatic |
| Bezel | Fixed |
| Screw-down Crown | No |
| Crystal | Scratch Resistant Sapphire |
| Case Back | Transparent |
| Water Resistance | 50m/165ft. |
| Diameter | 38.5mm |
| Case Thickness | 12.2mm |
Newest Addition to the Carrera Line
Silver Tone Hands & Stick Hour markers
Luminous Hands
Date Displayed at the 3 o'clock Position
Automatic Movement with an approximate 38-42 hour Power Reserve.
This Watch has an alternate part number:
wv211bba0787