Ladies Watch | Quartz Movement
OUR PRICE: NO LONGER AVAILABLE
RRP: £3,250
| Availability | Estimated 14-28 Day Delivery Want it sooner? |
| Warranty | TheWatchSource 2 Year Warranty |
| VAT-free Price | £2,167 For shipping outside the UK and qualifying BFPO addresses only |
| Brand | Tag Heuer |
| Series | Link 27mm |
| Model Number | wjf1354.bb0581 |
| Size | Ladies |
| Case Material | Stainless Steel & Gold |
| Dial Colour | Mother of Pearl |
| Bracelet/Strap | Stainless Steel & Yellow Gold Polished |
| Clasp | Folding Clasp with Safety Latch |
| Movement | Quartz |
| Bezel | Fixed |
| Screw-down Crown | Yes |
| Crystal | Scratch Resistant Sapphire |
| Case Back | Solid |
| Water Resistance | 200m/660ft |
| Diameter | 27mm |
| Case Thickness | 9.3mm |
Polished 18KT Yellow gold and Stainless steel case and bracelet, White Mother of Pearl dial set with 11 diamond hour markers, Diamond set bezel (0.47 carats, F-G Color, Full Cut 32/24), Displays date at 3.
This Watch has an alternate part number:
wjf1354bb0581