Ladies Watch | Automatic Movement
OUR PRICE: £2,925
RRP: £3,250
YOU SAVE 10%
| Availability | Estimated 14-28 Day Delivery Want it sooner? |
| Warranty | All papers included |
| VAT-free Price | £2,438 For shipping outside the UK and qualifying BFPO addresses only |
| Bank Transfer Price | £2,867 Save another 2% |
| Brand | Tag Heuer |
| Series | Aquaracer Automatic 30mm |
| Model Number | wbp2414.ba0622 |
| Size | Ladies |
| Case Material | Stainless Steel |
| Dial Colour | Red |
| Bracelet/Strap | Stainless Steel Brushed |
| Clasp | Push Button Folding Clasp |
| Movement | Automatic |
| Bezel | Uni-Directional Rotating |
| Screw-down Crown | Yes |
| Crystal | Anti-Reflective Scratch Resistant Sapphire |
| Case Back | Solid |
| Water Resistance | 200m/660ft |
| Diameter | 30mm |
Brushed stainless steel case with polished beveled corners.
Polished steel bezel.
Ruby red Mother of Pearl dial
11 diamond hour markers about 0.107 carats
Polished hands with luminous fill.
Printed minutes/seconds track.
Date window at 6 o'clock.
Tag Heuer Caliber 9, beats at 28'800 vph and has an approximate power reserve of 40 hours.