Mens Watch | Automatic Movement
OUR PRICE: DISCONTINUED
RRP: £1,750
| Availability | Estimated 14-28 Day Delivery Want it sooner? |
| Warranty | TheWatchSource 2 Year Warranty |
| VAT-free Price | £1,167 For shipping outside the UK and qualifying BFPO addresses only |
| Brand | Tag Heuer |
| Series | Aquaracer Automatic 41mm |
| Model Number | wan2110.ba0822 |
| Size | Mens |
| Case Material | Stainless Steel |
| Dial Colour | Black |
| Bracelet/Strap | Stainless Steel Brushed |
| Clasp | Folding Clasp with Safety Latch |
| Movement | Automatic |
| Bezel | Uni-Directional Rotating |
| Screw-down Crown | Yes |
| Crystal | Scratch Resistant Sapphire |
| Case Back | Solid |
| Water Resistance | 300m |
| Diameter | 41mm |
| Case Thickness | 12mm |
Black dial and Black Aluminum bezel
Displays date at 3 o'clock
Luminous hands and hour markers
Tag Automatic Calibre 5 Movement