Mens Watch | Automatic Movement
OUR PRICE: NO LONGER AVAILABLE
RRP: £1,795
| Availability | Estimated 14-28 Day Delivery Want it sooner? |
| Warranty | TheWatchSource 2 Year Warranty |
| VAT-free Price | £1,196 For shipping outside the UK and qualifying BFPO addresses only |
| Brand | Tag Heuer |
| Series | Aquaracer Automatic 500M Calibre 5 |
| Model Number | waj2112.ba0870 |
| Size | Mens |
| Case Material | Stainless Steel |
| Dial Colour | Blue |
| Bracelet/Strap | Stainless Steel Brushed |
| Clasp | Push Button Folding Clasp |
| Movement | Automatic |
| Bezel | Uni-Directional Rotating |
| Screw-down Crown | Yes |
| Crystal | Scratch Resistant Sapphire |
| Case Back | Transparent |
| Water Resistance | 500m |
| Diameter | 43mm |
| Case Thickness | 13mm |
All New Aquaracer 500m with calibre 5 Movement
Brushed Stainless steel case and bracelet.
Blue dial with vertical streak effect.
Luminous index hour markers and hands.
Magnified date at 9 o'clock.
Automatic helium valve at 10 o’clock.
Bezel with "soft touch" coating.
This Watch has an alternate part number:
waj2112ba0870