Mens Watch | Quartz Movement
OUR PRICE: DISCONTINUED
RRP: £950
| Availability | Estimated 14-28 Day Delivery Want it sooner? |
| Warranty | TheWatchSource 2 Year Warranty |
| VAT-free Price | £633 For shipping outside the UK and qualifying BFPO addresses only |
| Brand | Tag Heuer |
| Series | Aquaracer Quartz 41mm |
| Model Number | waf1110.ba0800 |
| Size | Mens |
| Case Material | Stainless Steel |
| Dial Colour | Black |
| Bracelet/Strap | Stainless Steel Brushed |
| Clasp | Folding Clasp with Safety Latch |
| Movement | Quartz |
| Bezel | Uni-Directional Rotating |
| Screw-down Crown | Yes |
| Crystal | Scratch Resistant Sapphire |
| Case Back | Solid |
| Water Resistance | 300m |
| Diameter | 38.5mm |
| Case Thickness | 10mm |
Brushed Stainless steel case and bracelet, Displays date at 3, Luminous hands and hour markers.
This Watch has an alternate part number:
waf1110ba0800