Mens Watch | Automatic Movement
OUR PRICE: DISCONTINUED
RRP: £5,200
| Availability | Estimated 14-28 Day Delivery Want it sooner? |
| Warranty | TheWatchSource 2 Year Warranty |
| VAT-free Price | £3,467 For shipping outside the UK and qualifying BFPO addresses only |
| Brand | Tag Heuer |
| Series | Monaco Sixty Nine |
| Model Number | cw9110.fc6177 |
| Size | Mens |
| Case Material | Stainless Steel |
| Dial Colour | Black |
| Bracelet/Strap | Alligator/Crocodile Leather Black |
| Clasp | Deployant Buckle |
| Movement | Automatic |
| Screw-down Crown | No |
| Crystal | Anti-Reflective Scratch Resistant Sapphire |
| Case Back | Solid |
| Water Resistance | 50m/165ft. |
| Diameter | 39mm X 42.3mm |
| Case Thickness | 18mm |
An innovative design that combines both Mechanical & Quartz Movements. This watch Features:Stainless Steels Swivel Case.
The first side features an Analog display watch powered by a Mechanical Manual Wind Movement. Black Dial with Applied Silver-Tone Index Hour Markers & Small Seconds Sub-Dial.
The 2nd Side Features a High-Quality Quartz Movement with a digital display on a black background. This watch features: Time, Date, Alarm Function, 2nd time zone, Only wrist Stop Watch in the world that measures up to 1/1000th of a second increments, F1 timing, Best lap, Backlight.
This Watch has an alternate part number:
cw9110fc6177