Mens Watch | Automatic Movement
OUR PRICE: DISCONTINUED
RRP: £2,295
| Availability | Estimated 14-28 Day Delivery Want it sooner? |
| Warranty | TheWatchSource 2 Year Warranty |
| VAT-free Price | £1,529 For shipping outside the UK and qualifying BFPO addresses only |
| Brand | Tag Heuer |
| Series | Carrera Chronograph Tachymeter |
| Model Number | cv201M.BA0794 |
| Size | Mens |
| Case Material | Stainless Steel |
| Dial Colour | Grey |
| Bracelet/Strap | Stainless Steel Brushed & Polished |
| Clasp | Push Button Folding Clasp |
| Movement | Automatic |
| Bezel | Fixed |
| Screw-down Crown | No |
| Crystal | Scratch Resistant Sapphire |
| Case Back | Transparent |
| Water Resistance | 50m/165ft. |
| Diameter | 41.5mm |
| Case Thickness | 16mm |
Limited edition of 2500 pieces celebrating the 2008 Formula 1 Champion Lewis Hamilton.
Steel case and bracelet, Anthracite Grey dial and bezel, Index hour markers, Luminous Hands, Date Window Displayed at the 3 o'clock Position, Automatic Calibre 16 Eta 7750 Swiss Made, 25 Jewels, Power reserve: roughly 42 hours.
This Watch has an alternate part number:
cv201MBA0794