Mens Watch | Quartz Movement
OUR PRICE: NO LONGER AVAILABLE
RRP: £1,325
| Availability | Estimated 14-28 Day Delivery Want it sooner? |
| Warranty | TheWatchSource 2 Year Warranty |
| VAT-free Price | £883 For shipping outside the UK and qualifying BFPO addresses only |
| Brand | Tag Heuer |
| Series | Formula 1 Chronograph |
| Model Number | cau1110.ft6024 |
| Size | Mens |
| Case Material | Stainless Steel |
| Dial Colour | Black |
| Bracelet/Strap | Rubber Black |
| Clasp | Deployant Buckle |
| Movement | Quartz |
| Bezel | Fixed |
| Screw-down Crown | Yes |
| Crystal | Scratch Resistant Sapphire |
| Case Back | Solid |
| Water Resistance | 200m/660ft |
| Diameter | 42mm |
| Case Thickness | 11.5mm |
Brushed Stainless Steel Case
Black Dial
Black Bezel with Tachymetre Scale
Quartz movement with Chronograph/Stop-Watch Functions
Luminous Hands & Hour Markers
Date Displayed at the 4 o'clock position
Small seconds dial at 2 & 3 o'clock
This Watch has an alternate part number:
cau1110ft6024