Mens Watch | Automatic Movement
OUR PRICE: NO LONGER AVAILABLE
RRP: £20,795
| Availability | Estimated 14-28 Day Delivery Want it sooner? |
| Warranty | All papers included |
| VAT-free Price | £15,596 For shipping outside the UK and qualifying BFPO addresses only |
| Brand | Tag Heuer |
| Series | Carrera Calibre HEUER 02T Tourbillon Chronograph 45mm |
| Model Number | car5a8k.ft6172 |
| Size | Mens |
| Case Material | Carbon Fiber |
| Dial Colour | Skeleton |
| Bracelet/Strap | Leather Black |
| Clasp | Push Button Deployant Buckle |
| Movement | Automatic - Chronometer |
| Bezel | Fixed |
| Screw-down Crown | No |
| Crystal | Scratch Resistant Sapphire |
| Case Back | Transparent |
| Water Resistance | 100m/330ft |
| Diameter | 45mm |
PVD coated titanium case
Black carbon fiber bezel with grey engraved tachymeter scale.
Grey/Black dial with hexagonal patterns
Black gold plated applied index hour markers with luminous fill.
Fine printed minute/seconds & fractions-of-a-second track on the black dial flange.
Black gold plated hour & minute hands with luminous fill.
60 second Tourbillon located at the 6 o'clock position with green anodized aluminum bridge.
Chronograph/Stopwatch functions:
Column-Wheel Chronograph.
Yellow tipped large central seconds hand counter.
12 hour counter sub-dial located at the 9 o'clock position.
30 minute counter sub-dial located at the 3 o'clock position.
Movement:
Tag Heuer Caliber HEUER02T Nanograph
Beats at 28,800 vph (4Hz).
Contains 33 Jewels.
Approximate power reserve of 65 hours or +/- 40 hour if the chronograph function is running.
Grey & black treated bridges, plates & rotor.
COSC Certified.