Mens Watch | Automatic Movement
OUR PRICE: DISCONTINUED
RRP: £6,600
| Availability | Estimated 14-28 Day Delivery Want it sooner? |
| Warranty | TheWatchSource 2 Year Warranty |
| VAT-free Price | £4,400 For shipping outside the UK and qualifying BFPO addresses only |
| Brand | Tag Heuer |
| Series | Carrera Calibre 36 Automatic Flyback Chronograph |
| Model Number | car2b10.ba0799 |
| Size | Mens |
| Case Material | Stainless Steel |
| Dial Colour | Black |
| Bracelet/Strap | Stainless Steel Brushed & Polished |
| Clasp | Push Button Folding Clasp |
| Movement | Automatic |
| Bezel | Fixed |
| Screw-down Crown | No |
| Crystal | Scratch Resistant Sapphire |
| Case Back | Transparent |
| Water Resistance | 100m/330ft |
| Diameter | 43mm |
| Case Thickness | 16mm |
Stainless steel case with brushed edges, polished bezel & polished beveled corners.
Stainless steel bracelet with brushed outer links & polished finished center links
Dial:
Black outer perimeter with printed white Arabic Numeral seconds in 5 minute increments & fine white printed seconds/fractions of a second index track.
Slightly recessed black center dial finished with a very fine sun-ray brushed pattern.
Applied polished steel index hour makers,
Finely printed white minute track.
Silver rimmed recessed black sub-dials with a fine concentric circle texture pattern.
Polished stainless steel hands. Hours & minute hands with luminous fill.
Chronograph/Stopwatch function:
Flyback complication allows for instant restarting of the chronograph with a single push of the button instead of the need to stop, reset & restart the stop-watch.
Large central seconds counter with red tip.
30 minute counter located at the 3 o'clock position.
Small running seconds hand sub-dial located at the 9 o'clock position.
Date window located at the 6 o'clock position.
Tag Heuer Caliber 36, beats at 36,000 vph, contains 31 rubies & has an approximate power reserve of 50 hours.
This Watch has an alternate part number:
car2b10ba0799