Mens Watch | Automatic Movement
OUR PRICE: DISCONTINUED
RRP: £4,550
| Availability | Estimated 14-28 Day Delivery Want it sooner? |
| Warranty | TheWatchSource 2 Year Warranty |
| VAT-free Price | £3,223 For shipping outside the UK and qualifying BFPO addresses only |
| Brand | Tag Heuer |
| Series | Carrera Calibre 18 Automatic Chronograph 39mm |
| Model Number | car221a.fc6353 |
| Size | Mens |
| Case Material | Stainless Steel |
| Dial Colour | Silver |
| Bracelet/Strap | Calfskin Leather Black |
| Clasp | Tang Buckle |
| Movement | Automatic |
| Bezel | Fixed |
| Screw-down Crown | No |
| Crystal | Scratch Resistant Sapphire |
| Case Back | Transparent |
| Water Resistance | 30m/100ft |
| Diameter | 39mm |
2015 Heuer Carrera Calibre 18 Re-Edition
Polished stainless steel case
Silver dial with anthracite subdials
Index hour markers
Fine printed minute and seconds track
Telemeter scale on outer flange
Chronograph/stopwatch functions
Central seconds hand counter.
30-minute counter subdial at 12 o'clock.
Small seconds subdial at 3 o'clock
Displays the date at 6 o'clock
Tag Heuer Caliber 18, beats at 28’800 vph, & has an approximate power reserve of 40 hours.
This Watch has an alternate part number:
car221afc6353