Mens Watch | Automatic Movement
OUR PRICE: DISCONTINUED
RRP: £2,500
| Availability | Estimated 14-28 Day Delivery Want it sooner? |
| Warranty | TheWatchSource 2 Year Warranty |
| VAT-free Price | £1,667 For shipping outside the UK and qualifying BFPO addresses only |
| Brand | Tag Heuer |
| Series | Aquaracer Automatic Chronograph |
| Model Number | cap2111.ba0833 |
| Size | Mens |
| Case Material | Stainless Steel |
| Dial Colour | Silver |
| Bracelet/Strap | Stainless Steel Brushed |
| Clasp | Folding Clasp with Safety Latch |
| Movement | Automatic |
| Bezel | Uni-Directional Rotating |
| Screw-down Crown | Yes |
| Crystal | Scratch Resistant Sapphire |
| Case Back | Solid |
| Water Resistance | 300m |
| Diameter | 42mm |
| Case Thickness | 15mm |
Brushed & Polished Stainless steel case and bracelet.
Silver dial with a horizontal linear design.
Luminous hands and index hour markers.
Date displayed at the 3 o'clock position.
This Watch has an alternate part number:
cap2111ba0833