Mens Watch | Quartz Movement
OUR PRICE: DISCONTINUED
RRP: £1,795
| Availability | Estimated 14-28 Day Delivery Want it sooner? |
| Warranty | TheWatchSource 2 Year Warranty |
| VAT-free Price | £1,196 For shipping outside the UK and qualifying BFPO addresses only |
| Brand | Tag Heuer |
| Series | Aquaracer Calibre S Regatta |
| Model Number | caf7114.ba0803 |
| Size | Mens |
| Case Material | Stainless Steel |
| Dial Colour | Grey |
| Bracelet/Strap | Stainless Steel Brushed & Polished |
| Clasp | Folding Clasp with Safety Latch |
| Movement | Quartz |
| Bezel | Fixed |
| Screw-down Crown | No |
| Crystal | Scratch Resistant Sapphire |
| Case Back | Solid |
| Water Resistance | 300m |
| Diameter | 41mm |
| Case Thickness | 12.85mm |
The all new LIMITED EDITION OF 3500 Pieces "Lewis Hamilton".
The all new "Aquaracer Caliber 6 Regatta". Introducing an innovative newly designed Chronograph. This watch features:
Stainless Steel 3 link bracelet with brushed outer links & polished center links.
Brushed steel case & Anthracite Grey Dial with matching colored bezel.
Luminous hands & Luminous applied index hour markers. The left sub-dial indicates the current mode that the watch is in.
The watch has 4 mechanical features:1)Time - Hours, minutes, seconds.2)Date - A Perpetual Calendar which will accurately calculate short & full months including leap years until 2099.3)Chronograph/Stop-watch with precision of 1/10th of a second & 2 elapsed times4)Regatta - 10 minute countdown (indicators on bezel), the stop-watch will automatically engage after the Regatta has completed the count-down.
All the above is operated by the push crown which changes between features.
At the heart of the watch is the ingenious TAG Calibre S Regatta, an Elctro-Mechanical movement which combines mechanical prowess & with quartz (battery) accuracy. The movement has no less than 230 mechanical parts and five micro-engines.
Case back engraved with short instructions for setting the watch.
This Watch has an alternate part number:
caf7114ba0803