Mens Watch | Quartz Movement
OUR PRICE: NO LONGER AVAILABLE
RRP: £1,525
| Availability | Estimated 14-28 Day Delivery Want it sooner? |
| Warranty | TheWatchSource 2 Year Warranty |
| VAT-free Price | £1,017 For shipping outside the UK and qualifying BFPO addresses only |
| Brand | Tag Heuer |
| Series | Aquaracer Quartz Chronograph |
| Model Number | caf1010.ba0821 |
| Size | Mens |
| Case Material | Stainless Steel |
| Dial Colour | Black |
| Bracelet/Strap | Stainless Steel Brushed |
| Clasp | Folding Clasp with Safety Latch |
| Movement | Quartz |
| Bezel | Uni-Directional Rotating |
| Screw-down Crown | No |
| Crystal | Scratch Resistant Sapphire |
| Case Back | Solid |
| Water Resistance | 300m |
| Diameter | 43mm |
| Case Thickness | 15mm |
Stainless steel case and bracelet with Black dial.This Watch FeaturesAnalog time display with central hour, minute and second handsDigital time display with backlit dial1/100th of a second chronographCountdown with alarm optionDaily & diary alarm functionsPerpetual calendarSecond time zone.
This Watch has an alternate part number:
caf1010ba0821