Ladies Watch | Quartz Movement
OUR PRICE: DISCONTINUED
RRP: £2,450
| Availability | Estimated 14-28 Day Delivery Want it sooner? |
| Warranty | TheWatchSource 2 Year Warranty |
| VAT-free Price | £1,633 For shipping outside the UK and qualifying BFPO addresses only |
| Brand | Tag Heuer |
| Series | Link 29mm |
| Model Number | WAT1411.BA0954 |
| Size | Ladies |
| Case Material | Stainless Steel |
| Dial Colour | Silver |
| Bracelet/Strap | Stainless Steel Polished |
| Clasp | Push Button Folding Clasp |
| Movement | Quartz |
| Bezel | Fixed |
| Screw-down Crown | No |
| Crystal | Scratch Resistant Sapphire |
| Case Back | Solid |
| Water Resistance | 100m/330ft |
| Diameter | 29mm |
Polished stainless steel case and bracelet
Silver guilloche dial with 11 diamond hour markers (0.08ct)
Date display at 6 o'clock
Luminous steel hands
Engraved and lacquered Roman numeral hour markers on the bezel
This Watch has an alternate part number:
WAT1411BA0954