Midsize Watch | Automatic Movement
OUR PRICE: DISCONTINUED
| Availability | Estimated 6 - 8 Weeks Delivery Want it sooner? |
| Warranty | All papers included |
| Brand | Rolex |
| Series | Day-Date 36mm Platinum Diamond Bezel |
| Model Number | 118346 Ice Blue Index President |
| Size | Midsize |
| Case Material | Platinum |
| Dial Colour | Ice Blue |
| Bracelet/Strap | Platinum Brushed & Polished |
| Clasp | Rolex Concealed Folding Crownclasp |
| Movement | Automatic - Chronometer |
| Bezel | Fixed |
| Screw-down Crown | Yes |
| Crystal | Scratch Resistant Sapphire |
| Case Back | Solid |
| Water Resistance | 100m/330ft |
| Diameter | 36mm |
Polished platinum case.
Polished platinum "Twinlock" crown featuring two sealed zones when the crown is screwed down: the first inside the tube of the crown, the second inside the winding crown itself.
Polished platinum bezel set with 52 diamonds.
Dial:
Ice blue dial.
Applied polished white gold index hour markers with luminescent fill.
Polished white gold hands, hour & minute hands with luminescent fill.
Fine printed minute/seconds track.
Features:
Day of the week window displayed at the 12 o'clock position.
Date window displayed at the 3 o'clock position with a cyclops magnifying lens.
Instant & simultaneous day & date change at midnight.
Rolex in-house calibre 3155, beats at 28,800 vph, contains 31 Jewels & has an approximate power reserve of 48.
This Watch has an alternate part number:
m118206-0040