Midsize Watch | Automatic Movement
OUR PRICE: DISCONTINUED
| Availability | Estimated 6 - 8 Weeks Delivery Want it sooner? |
| Warranty | All papers included |
| Brand | Rolex |
| Series | Datejust 36mm Stainless Steel |
| Model Number | 116200 Blue Roman Jubilee |
| Size | Midsize |
| Case Material | Stainless Steel |
| Dial Colour | Blue |
| Bracelet/Strap | Stainless Steel Rolex Jubilee |
| Clasp | Deployant Buckle |
| Movement | Automatic - Chronometer |
| Bezel | Fixed |
| Screw-down Crown | Yes |
| Crystal | Scratch Resistant Sapphire |
| Case Back | Solid |
| Water Resistance | 100m/330ft |
| Diameter | 36mm |
| Case Thickness | 11.6mm |
Polished stainless steel case.
Polished stainless steel crown.
Polished stainless steel domed bezel.
Bracelet with brushed finished outer links & polished finished center links.
Blue dial.
Applied polished stainless steel Roman Numeral hour markers.
Polished stainless steel hands.
Fine printed minutes/seconds track.
Date window displayed at the 3 o'clock position with a cyclops magnifying lens.
All date numbers in black.
Rolex Caliber 3135, beats at 28,800 vph, contains 31 Jewels & has an approximate power reserve of 50 hours.
This Watch has an alternate part number:
116200BlueRomanJubilee