Mens Watch | Automatic Movement
OUR PRICE: DISCONTINUED
| Availability | Estimated 6 - 8 Weeks Delivery Want it sooner? |
| Warranty | All papers included |
| Brand | Rolex |
| Series | Oyster Perpetual 39mm |
| Model Number | 114300 Blue Oyster |
| Size | Mens |
| Case Material | Stainless Steel |
| Dial Colour | Blue |
| Bracelet/Strap | Stainless Steel Brushed |
| Clasp | Rolex Folding Oysterclasp |
| Movement | Automatic - Chronometer |
| Bezel | Fixed |
| Screw-down Crown | Yes |
| Crystal | Anti-Reflective Scratch Resistant Sapphire |
| Case Back | Solid |
| Water Resistance | 100m/330ft |
| Diameter | 39mm |
stainless steel case with brushed finished top & polished finished sides.
Polished stainless steel "Twinlock" crown featuring two sealed zones when the crown is screwed down: the first inside the tube of the crown, the second inside the winding crown itself.
Polished stainless steel smooth bezel.
Dial:
Metallic blue dial.
Applied polished index hour markers, with luminescent filled 3,6 & 9 hour markers.
Polished finished hands: Hours & minute hands with luminescent filled tips.
Fine white printed minutes/seconds track with light green hight-lights at hour (5 minutes/seconds) increments.
Rolex Caliber 3132, beats at 28,800 vph, contains 31 Jewels & has an approximate power reserve of 48 hours
This Watch has an alternate part number:
114300BlueOyster