Mens Watch | Automatic Movement
OUR PRICE: DISCONTINUED
RRP: £24,050
| Availability | Estimated 30 Day Delivery Want it sooner? |
| Warranty | All papers included |
| VAT-free Price | £19,039 For shipping outside the UK and qualifying BFPO addresses only |
| Brand | Patek Philippe |
| Series | Calatrava Automatic |
| Model Number | 6006g-001 |
| Size | Mens |
| Case Material | 18kt White Gold |
| Dial Colour | Black |
| Bracelet/Strap | Alligator/Crocodile Leather Black |
| Clasp | Deployant Buckle |
| Movement | Automatic |
| Screw-down Crown | No |
| Crystal | Scratch Resistant Sapphire |
| Case Back | Transparent |
| Water Resistance | 30m/100ft |
| Diameter | 39mm |
| Case Thickness | 8.86mm |
Polished 18kt white gold case.
Black dial.
White printed Arabic numeral hour markers.
White rim with black printed minute track.
White skeleton hour & minute hands.
Silver, offset small seconds sub-dial, located between the 4 & 5 o'clock position.
Date indicated by large central red arow-head hand. Date printed on dial rim.
Patek Philippe Caliber 240 PS C, beats at 21,600 vph, composed out of 191 parts, contains 27 jewels & has an approximate power reserve of 38-48 hours.
This Watch has an alternate part number:
6006g001