Mens Watch | Automatic Movement
OUR PRICE: DISCONTINUED
RRP: £38,110
| Availability | Estimated 30 Day Delivery Want it sooner? |
| Warranty | All papers included |
| VAT-free Price | £30,170 For shipping outside the UK and qualifying BFPO addresses only |
| Brand | Patek Philippe |
| Series | Complications Annual Calendar |
| Model Number | 5396g-011 |
| Size | Mens |
| Case Material | 18kt White Gold |
| Dial Colour | Silver |
| Bracelet/Strap | Alligator/Crocodile Leather Black |
| Clasp | Deployant Buckle |
| Movement | Automatic |
| Bezel | Fixed |
| Screw-down Crown | No |
| Crystal | Scratch Resistant Sapphire |
| Case Back | Transparent |
| Water Resistance | 30m/100ft |
| Diameter | 39mm |
| Case Thickness | 11.50mm |
Annual Calendar - accurately accounts for full & short months, with the exception of February, requiring a manual adjustment on March 1st only.This watch features:
Polished 18kt white gold case.
Silvered "opaline" dial.
Polished white gold dauphin shaped hands.
Annual Calendar Complication:
Day & Month windows displayed beneath the 12 o'clock position.
Date window at the 6 o'clock position.
Additional Complications:
AM/PM (24 hour mode) indicator sub-dial at the 6 o'clock position.
Moonphase aperture at the center of the sub-dial located at the 6 o'clock position.
Comes with original Patek Stylus (pusher to correct the date).
Comes in the original box with all papers.
Patek Caliber Caliber 324 S QA LU 24 H , beats at 28,800 vph, 347 components, 34 Jewels & an approximate Power Reserve of 45 Hours.
This Watch has an alternate part number:
5396g011, 5396