Mens Watch | Manual Wind Movement
OUR PRICE: DISCONTINUED
RRP: £16,850
| Availability | Estimated 30 Day Delivery Want it sooner? |
| Warranty | All papers included |
| VAT-free Price | £13,339 For shipping outside the UK and qualifying BFPO addresses only |
| Brand | Patek Philippe |
| Series | Calatrava |
| Model Number | 5196g |
| Size | Mens |
| Case Material | 18kt White Gold |
| Dial Colour | Silver |
| Bracelet/Strap | Alligator/Crocodile Leather Black |
| Clasp | Tang Buckle |
| Movement | Manual Wind |
| Screw-down Crown | No |
| Crystal | Scratch Resistant Sapphire |
| Case Back | Solid |
| Water Resistance | 25m/80ft. |
| Diameter | 37mm |
| Case Thickness | 8.00mm |
NEW DESIGN, Solid 18kt White Case, Black Crocodile Strap with standard Tang Type (loop & pin) Buckle. Silvered Dial with Index hour markers, Solid Snap-On Case back. Power Reserve of Aprox. 44 hours.