Mens Watch | Automatic Movement
OUR PRICE: DISCONTINUED
| Availability | Estimated 30 Day Delivery Want it sooner? |
| Warranty | All papers included |
| VAT-free Price | £0 For shipping outside the UK and qualifying BFPO addresses only |
| Brand | Patek Philippe |
| Series | Complications Annual Calendar |
| Model Number | 5146j-010 |
| Size | Mens |
| Case Material | 18kt Yellow Gold |
| Dial Colour | Grey |
| Bracelet/Strap | Alligator/Crocodile Leather Brown |
| Clasp | Deployant Buckle |
| Movement | Automatic |
| Bezel | Fixed |
| Screw-down Crown | No |
| Crystal | Scratch Resistant Sapphire |
| Case Back | Transparent |
| Water Resistance | 30m/100ft |
| Diameter | 39mm |
| Case Thickness | 11.50mm |
This watch features:
Metallic Grey dial with applied 18kt Yellow Gold Index & Arabic numeral hour markers.
Yellow Gold Luminous Hands.
Annual Calendar complication displaying the Day (sub-dial at the 9), Month (sub-dial at the 3), Date (Window at the 6) & the Moonphase (sub-dial at the 6).
Power Reserve indicator + - directly beneath the 12 o'clock position.
The watch comes with a transparent case back.
Comes with original Patek Stylus (pusher to correct the date).
Comes in the original box with all papers.
Patek Caliber 315 S IRM QA LU, beats at 21,600 vph, 355 components, 36 Jewels & an approximate Power Reserve of 48 Hours.
This Watch has an alternate part number:
5146j010