Mens Watch | Manual Wind Movement
OUR PRICE: DISCONTINUED
RRP: £15,110
| Availability | Estimated 30 Day Delivery Want it sooner? |
| Warranty | All papers included |
| VAT-free Price | £11,962 For shipping outside the UK and qualifying BFPO addresses only |
| Brand | Patek Philippe |
| Series | Calatrava |
| Model Number | 5119j-001 |
| Size | Mens |
| Case Material | 18kt Yellow Gold |
| Dial Colour | White |
| Bracelet/Strap | Alligator/Crocodile Leather Black |
| Clasp | Tang Buckle |
| Movement | Manual Wind |
| Screw-down Crown | No |
| Crystal | Scratch Resistant Sapphire |
| Case Back | Transparent |
| Water Resistance | 30m/99ft |
| Diameter | 36mm |
| Case Thickness | 7mm |
An ultimate timeless classic! Replaces the now discontinued 3919.This watch features:
Instantly recognizable guilloche 'Clous de Paris' Hobnail Design bezel.
White lacquered dial with painted black Roman Numeral Hour markers.
Small Seconds Sub-dial.
Meticulous finished movement visible through the case back - Patek caliber 215 PS, beats at 28,800 vph, contains 18 jewels, composed of 130 parts & with an approximate Power Reserve if 44 hours.
This Watch has an alternate part number:
5119j001