Mens Watch | Manual Wind Movement
OUR PRICE: DISCONTINUED
RRP: £6,900
| Availability | Estimated 14-28 Day Delivery Want it sooner? |
| Warranty | All papers included |
| VAT-free Price | £5,463 For shipping outside the UK and qualifying BFPO addresses only |
| Brand | Panerai |
| Series | Luminor 8 Days Power Reserve 44mm |
| Model Number | pam00797 |
| Size | Mens |
| Case Material | Titanium |
| Dial Colour | Brown |
| Bracelet/Strap | Calfskin Leather Brown |
| Clasp | Tang Buckle |
| Movement | Manual Wind |
| Bezel | Fixed |
| Screw-down Crown | Yes |
| Crystal | Scratch Resistant Sapphire |
| Case Back | Solid |
| Water Resistance | 300m/999ft |
| Diameter | 44mm |
Brushed finished titanium case & crown
Brown dial.
Vintage colored luminous Arabic Numeral & Index hour markers.
Blackened hour/minute hands with luminous fill.
Small seconds sub-dial located at the 9 o'clock position
Power reserve indicator between 4 & 5 o'clock.
Panerai in-house calibre P.5002, beats at 21,600 vph, contains 21 jewels & has an impressive power reserve of 8 days