Mens Watch | Automatic Movement
OUR PRICE: DISCONTINUED
RRP: £9,800
| Availability | Estimated 30 Day Delivery Want it sooner? |
| Warranty | All papers included |
| VAT-free Price | £7,758 For shipping outside the UK and qualifying BFPO addresses only |
| Brand | Panerai |
| Series | Luminor Due 45mm |
| Model Number | pam00729 |
| Size | Mens |
| Case Material | Titanium |
| Dial Colour | Blue |
| Bracelet/Strap | Alligator/Crocodile Leather Blue |
| Clasp | Tang Buckle |
| Movement | Automatic |
| Bezel | Fixed |
| Screw-down Crown | Yes |
| Crystal | Scratch Resistant Sapphire |
| Case Back | Transparent |
| Water Resistance | 30m/100ft |
| Diameter | 45mm X 45mm(not incl. crown & lugs) |
Brushed finished titanium case & polished finished bezel.
'Sandwich' construction dial with cut-out indications & luminous backing.
Blue dial with a fine sunray brushed finish.
Vintage colored luminous Arabic Numeral & Index hour markers.
Polished rose gold hands with vintage colored luminous fill.
Small seconds sub-dial located at the 9 o'clock position, with luminous 15 seconds markers.
Panerai in-house Caliber P.4000, with a micro-rotor, beats at 28,800 vph, composed out of 203 parts, contains 31 jewels & has an impressive power reserve of 72 hours (3 days).
This Watch has an alternate part number:
pam0729 pam729