Mens Watch | Manual Wind Movement
OUR PRICE: NO LONGER AVAILABLE
RRP: £7,900
| Availability | Estimated 30 Day Delivery Want it sooner? |
| Warranty | All papers included |
| VAT-free Price | £6,096 For shipping outside the UK and qualifying BFPO addresses only |
| Brand | Panerai |
| Series | Luminor 47mm |
| Model Number | pam00372 |
| Size | Mens |
| Case Material | Stainless Steel |
| Dial Colour | Black |
| Bracelet/Strap | Calfskin Leather Brown |
| Clasp | Tang Buckle |
| Movement | Manual Wind |
| Bezel | Fixed |
| Screw-down Crown | Yes |
| Crystal | Plexiglass |
| Case Back | Transparent |
| Water Resistance | 100m/330ft |
| Diameter | 47mm X 47mm(not incl. crown & lugs) |
| Case Thickness | 16.50mm |
From The Luminor Marina 1950 Collection - this watch has a distinct vintage feel to it, with the gold toned hands & aged colored luminescent paint. This watch features:
High gloss/polished finished stainless steel case & bezel.
Instantly recognizable brushed steel Crown Protector.
Black dial with engraved luminous Arabic Numeral & Index hour markers.
Polished rose gold colored hands with luminous fill.
Domed 3mm thick Plexiglas (plastic) crystal.
Deep brown calfskin strap with raw edges & fitted with a brushed finished steel pin style buckle.
Supplied with a black rubber strap & the necessary tools to change the straps.
Panerai in-house Caliber P.3000, beats at 21,600 vph, composed out of 160 parts, contains 21 Jewels & has an approximate power reserve of 72 hours (3 days).
This Watch has an alternate part number:
pam372, pam0372, pam 372, pam 00372, pam 0372