Mens Watch | Automatic Movement
OUR PRICE: DISCONTINUED
RRP: £2,150
| Availability | Estimated 14-28 Day Delivery Want it sooner? |
| Warranty | TheWatchSource 2 Year Warranty |
| VAT-free Price | £1,469 For shipping outside the UK and qualifying BFPO addresses only |
| Brand | Oris |
| Series | ProDiver Pointer Moon 49mm |
| Model Number | 01 761 7682 7154-Set Northern Hemisphere |
| Size | Mens |
| Case Material | Titanium |
| Dial Colour | Black |
| Bracelet/Strap | Titanium |
| Clasp | Push Button Folding Clasp |
| Movement | Automatic |
| Bezel | Uni-Directional Rotating |
| Screw-down Crown | Yes |
| Crystal | Anti-Reflective Scratch Resistant Sapphire |
| Case Back | Solid |
| Water Resistance | 1000m/328ft |
| Diameter | 49mm |
| Case Thickness | 15.90mm |
Oris ProDiver Pointer Moon for the Northern Hemisphere this is a Timepiece designed for professional diving indicating the tidal range.
Titanium case & bracelet
Black ceramic bezel with rubber rotating outer ring
Includes:
Waterproof presentation box
Black rubber strap with folding buckle
Profesional strap changing tools
Oris Caliber 761 base SW220-1, beats at 28'800 vph, contains 26 Jewels & has an approximate power reserve of 38 hours.