Mens Watch | Automatic Movement
OUR PRICE: DISCONTINUED
RRP: £1,800
| Availability | Estimated 14-28 Day Delivery Want it sooner? |
| Warranty | TheWatchSource 2 Year Warranty |
| VAT-free Price | £1,275 For shipping outside the UK and qualifying BFPO addresses only |
| Brand | Oris |
| Series | Aquis Big Day Date 45.5mm |
| Model Number | 01 752 7733 4135-07 4 24 64EB |
| Size | Mens |
| Case Material | Stainless Steel |
| Dial Colour | Blue |
| Bracelet/Strap | Rubber Black |
| Clasp | Push Button Deployant Buckle |
| Movement | Automatic |
| Bezel | Uni-Directional Rotating |
| Screw-down Crown | Yes |
| Crystal | Anti-Reflective Scratch Resistant Sapphire |
| Case Back | Solid |
| Water Resistance | 500m |
| Diameter | 45.5mm |
Stainless steel case
Black ceramic bezel with minute scale
Blue sunray dial
Luminous hour markers
Luminous minutes and hour hands
Displays Day & Date at the 3 o'clock position
Oris 752, base SW 220-1, beats at 28'800 vph, contains 26 Jewels & has an approximate power reserve of 38 hours.