Mens Watch | Automatic Movement
OUR PRICE: £1,755
RRP: £1,950
YOU SAVE 10%
| Availability | Estimated 14-28 Day Delivery Want it sooner? |
| Warranty | All papers included |
| VAT-free Price | £1,463 For shipping outside the UK and qualifying BFPO addresses only |
| Bank Transfer Price | £1,720 Save another 2% |
| Brand | Oris |
| Series | ProPilot Date 41mm |
| Model Number | 01 733 7805 4163-07 8 20 04LC |
| Size | Mens |
| Case Material | Stainless Steel |
| Dial Colour | Grey |
| Bracelet/Strap | Stainless Steel Brushed |
| Clasp | Deployant Clasp |
| Movement | Automatic |
| Screw-down Crown | Yes |
| Crystal | Scratch Resistant Sapphire |
| Case Back | Transparent |
| Water Resistance | 100m/10atm/300ft |
| Diameter | 41mm |
| Case Thickness | 11.7mm |
• Case: stainless steel - brushed• Crown: stainless steel• Bezel: stainless steel, angled fluting on the bezel• Dial: grey - textured, grained• Hour Markers: applied, numeral, brushed, luminous• Hands: black, luminous• Seconds hand: central large hand• Date: window at 6 o'clock• Calibre: Oris calibre 733-1, beats at 4Hz/28800 vph, 26 jewels, power reserve of 41 hours (2 days)