Mens Watch | Automatic Movement
OUR PRICE: £2,430
RRP: £2,700
YOU SAVE 10%
| Availability | Estimated 14-28 Day Delivery Want it sooner? |
| Warranty | All papers included |
| VAT-free Price | £2,025 For shipping outside the UK and qualifying BFPO addresses only |
| Bank Transfer Price | £2,381 Save another 2% |
| Brand | Oris |
| Series | ProPilot Date 41mm |
| Model Number | 01 733 7802 8766-07 4 20 30GLC |
| Size | Mens |
| Case Material | Carbon Fiber |
| Dial Colour | Beige |
| Bracelet/Strap | Rubber Black |
| Clasp | Deployant Buckle |
| Movement | Automatic |
| Screw-down Crown | Yes |
| Crystal | Scratch Resistant Sapphire |
| Case Back | Transparent |
| Water Resistance | 100m/10atm/300ft |
| Diameter | 41mm |
| Case Thickness | 11.7mm |
• Case: carbon fiber - matte• Crown: pvd coated stainless steel• Bezel: pvd coated stainless steel, angled fluting on the bezel• Dial: beige - textured, grained• Hour Markers: applied, black, numeral, brushed, luminous• Hands: polished, black, luminous• Seconds hand: central large hand• Date: window at 6 o'clock• Calibre: Oris calibre 733-1, beats at 4Hz/28800 vph, 26 jewels, power reserve of 41 hours (2 days)