Mens Watch | Automatic Movement
OUR PRICE: DISCONTINUED
RRP: £1,980
| Availability | Estimated 14-28 Day Delivery Want it sooner? |
| Warranty | TheWatchSource 2 Year Warranty |
| VAT-free Price | £1,353 For shipping outside the UK and qualifying BFPO addresses only |
| Brand | Oris |
| Series | Chronoris |
| Model Number | 01 672 7564 4154-Set |
| Size | Mens |
| Case Material | Stainless Steel |
| Dial Colour | Black |
| Bracelet/Strap | Calfskin Leather Black |
| Clasp | Push Button Deployant Buckle |
| Movement | Automatic |
| Bezel | Fixed |
| Screw-down Crown | Yes |
| Crystal | Anti-Reflective Scratch Resistant Sapphire |
| Case Back | Transparent |
| Water Resistance | 50m/150ft |
| Diameter | 40mm |
| Case Thickness | 14.50mm |
Stainless steel case
Index and dot hour markers
Luminous hour and minute hands
Fine minute and second tracks
Chronograph functions:
Central seconds counter with orange hand.
30 minute sub-dial counter with orange hand located at the 12 o'clock position.
Displays the date at the 6 o'clock position
Includes
Leather case
Stainless steel bracelet
Professional strap changing tools
Oris Caliber 672 base ETA 7750 with red rotor, beats at 28,800 vph, contains 2 Jewels & has an approximate power reserve of 48 hours.