Mens Watch | Manual Wind Movement
OUR PRICE: DISCONTINUED
RRP: £4,000
| Availability | Estimated 14-28 Day Delivery Want it sooner? |
| Warranty | TheWatchSource 5 Year Warranty |
| VAT-free Price | £2,833 For shipping outside the UK and qualifying BFPO addresses only |
| Brand | Omega |
| Series | Speedmaster Professional Moonwatch 42mm |
| Model Number | 3876.50.31 |
| Size | Mens |
| Case Material | Stainless Steel |
| Dial Colour | Black |
| Bracelet/Strap | Alligator/Crocodile Leather Black |
| Clasp | Push Button Folding Clasp |
| Movement | Manual Wind |
| Bezel | Fixed |
| Screw-down Crown | No |
| Crystal | Anti-Reflective Scratch Resistant Sapphire |
| Case Back | Transparent |
| Water Resistance | 30m/100ft. |
| Diameter | 42mm |
Stainless steel case
Black leather strap
Black dial and Black Bezel
Date & Moon Phase indicators at 12
Chronograph Functions
Manual Wind Movement 48 Hours Power Reserve.
This Watch has an alternate part number:
38765031