Mens Watch | Automatic Movement
OUR PRICE: DISCONTINUED
RRP: £5,240
| Availability | Estimated 14-28 Day Delivery Want it sooner? |
| Warranty | TheWatchSource 5 Year Warranty |
| VAT-free Price | £3,708 For shipping outside the UK and qualifying BFPO addresses only |
| Brand | Omega |
| Series | Speedmaster Broad Arrow GMT |
| Model Number | 3581.50 |
| Size | Mens |
| Case Material | Stainless Steel |
| Dial Colour | Black |
| Bracelet/Strap | Stainless Steel Brushed & Polished |
| Clasp | Push Button Folding Clasp |
| Movement | Automatic - Chronometer |
| Bezel | Fixed |
| Screw-down Crown | No |
| Crystal | Scratch Resistant Sapphire |
| Case Back | Transparent |
| Water Resistance | 100m/330ft. |
| Diameter | 44mm |
| Case Thickness | 15.4mm |
Stainless Steel Case & Bracelet, Black Dial, Third hand with red arrow indicates second time zone, Chronograph functions, Small seconds hand at 9, Date at 6, Luminous hands & hour markers, Certified Chronometer.
This Watch has an alternate part number:
3581.50.00, 358150, 35815000