Mens Watch | Manual Wind Movement
OUR PRICE: DISCONTINUED
RRP: £2,220
| Availability | Estimated 14-28 Day Delivery Want it sooner? |
| Warranty | TheWatchSource 5 Year Warranty |
| VAT-free Price | £1,571 For shipping outside the UK and qualifying BFPO addresses only |
| Brand | Omega |
| Series | Aqua Terra Railmaster XXL |
| Model Number | 2806.52.37 |
| Size | Mens |
| Case Material | Stainless Steel |
| Dial Colour | Black |
| Bracelet/Strap | Alligator/Crocodile Leather Brown |
| Clasp | Deployant Buckle |
| Movement | Manual Wind - Chronometer |
| Screw-down Crown | Yes |
| Crystal | Scratch Resistant Sapphire |
| Case Back | Transparent |
| Water Resistance | 150m/500ft. |
| Diameter | 49.2mm |
| Case Thickness | 12.6mm |
HUGE WATCH!!! COSC Certified Chronomoter Manual Wind movement.
This Watch has an alternate part number:
28065237