Mens Watch | Automatic Movement
OUR PRICE: £12,600
RRP: £14,000
YOU SAVE 10%
| Availability | Estimated 14-28 Day Delivery Want it sooner? |
| Warranty | TheWatchSource 5 Year Warranty |
| VAT-free Price | £10,500 For shipping outside the UK and qualifying BFPO addresses only |
| Bank Transfer Price | £12,348 Save another 2% |
| Brand | Omega |
| Series | Planet Ocean 600M GMT Worldtimer 45.5mm |
| Model Number | 215.92.46.22.01.006 |
| Size | Mens |
| Case Material | Ceramic |
| Dial Colour | Black |
| Bracelet/Strap | Rubber Black |
| Clasp | Push Button Deployant Buckle |
| Movement | Automatic - Chronometer |
| Bezel | Uni-Directional Rotating |
| Screw-down Crown | Yes |
| Crystal | Scratch Resistant Sapphire |
| Case Back | Transparent |
| Water Resistance | 600m/60atm/2000ft |
| Diameter | 45.5mm |
| Case Thickness | 17.4mm |
• Case: ceramic - brushed, black ceramic• Water Resistance: helium escape valve, on the case edge at 10 o'clock• Bezel: uni-directional rotating, black, ceramic, laser-ablated and polished numerals in relief• Dial: black - features an image of earth laser-ablated on a titanium plate. circled by a 24-hour indicator ring, with night and day sections on transparent hesalite. black dlc honeycomb patterned outer section.• Hour Markers: applied, darkened grey, index, polished, luminous, white super-luminova• Hands: brushed, darkened grey, luminous• Dial flange: turquoise• Seconds hand: central large hand, luminous• Date: window at 6 o'clock• Calibre: Omega calibre 8938, beats at 3.5Hz/25200 vph, 38 jewels, power reserve of 60 hours (3 days)Watch functions:• GMT Time Zone• World Time: Via dual rotating discs: City rings on the exterior section of the dial. 24 hour ring with light & dark zones for telling day-time or night-time at the center of the dial.