Midsize Watch | Manual Wind Movement
OUR PRICE: £1,242
RRP: £1,380
YOU SAVE 10%
| Availability | Estimated 14-28 Day Delivery Want it sooner? |
| Warranty | TheWatchSource 2 Year Warranty |
| VAT-free Price | £1,035 For shipping outside the UK and qualifying BFPO addresses only |
| Bank Transfer Price | £1,217 Save another 2% |
| Brand | Nomos Glashutte |
| Series | Club 36mm |
| Model Number | 703.1 |
| Size | Midsize |
| Case Material | Stainless Steel |
| Dial Colour | White |
| Bracelet/Strap | Leather Brown |
| Clasp | Tang Buckle |
| Movement | Manual Wind |
| Screw-down Crown | No |
| Crystal | Scratch Resistant Sapphire |
| Case Back | Transparent |
| Water Resistance | 100m/330ft |
| Diameter | 36mm |
| Case Thickness | 8.2mm |
Polished stainless steel case.
White/silvered dial.
Grey printed hour markers in a mix of numerals & indexes.
Fine printed minute track with orange numeral incremental markings.
Black hands, hour & minute hands with red inlay.
Small seconds sub-dial.
Nomos in-house Caliber α (Alpha):
Measures only 2.6mm thick.
Contains 17 Jewels.
Approximate power reserve of 43 hours.
Tempered blued steel screws.
Rhodium plated surfaces with Glashütte ribbing and NOMOS perlage decoration.