Midsize Watch | Manual Wind Movement
OUR PRICE: £7,410
RRP: £7,800
YOU SAVE 5.%
| Availability | Estimated 14-28 Day Delivery Want it sooner? |
| Warranty | TheWatchSource 2 Year Warranty |
| VAT-free Price | £6,175 For shipping outside the UK and qualifying BFPO addresses only |
| Bank Transfer Price | £7,262 Save another 2% |
| Brand | Nomos Glashutte |
| Series | Ludwig 33 32.8mm |
| Model Number | 210 |
| Size | Midsize |
| Case Material | 18kt Yellow Gold |
| Dial Colour | White |
| Bracelet/Strap | Leather Brown |
| Clasp | Tang Buckle |
| Movement | Manual Wind |
| Screw-down Crown | No |
| Crystal | Scratch Resistant Sapphire |
| Case Back | Transparent |
| Water Resistance | 30m/100ft |
| Diameter | 32.8mm |
| Case Thickness | 6.6mm |
• Case: 18kt yellow gold - polished• Crown: 18kt yellow gold• Dial: white - matte, galvanized, silver plated• Hour Markers: printed, black, roman numerals & index• Hands: polished, yellow gold• Seconds hand: sub-dial at 6 o'clock• Calibre: Nomos Glashutte calibre DUW 4001, beats at 3Hz/21600 vph, 17 jewels, power reserve of 53 hours (2 days)