Mens Watch | Manual Wind Movement
OUR PRICE: £1,638
RRP: £1,820
YOU SAVE 10%
| Availability | Estimated 14-28 Day Delivery Want it sooner? |
| Warranty | TheWatchSource 2 Year Warranty |
| VAT-free Price | £1,365 For shipping outside the UK and qualifying BFPO addresses only |
| Bank Transfer Price | £1,605 Save another 2% |
| Brand | Nomos Glashutte |
| Series | Tangente 38 37.5mm |
| Model Number | 165 |
| Size | Mens |
| Case Material | Stainless Steel |
| Dial Colour | White |
| Bracelet/Strap | Leather Black |
| Clasp | Tang Buckle |
| Movement | Manual Wind |
| Screw-down Crown | No |
| Crystal | Scratch Resistant Sapphire |
| Case Back | Solid |
| Water Resistance | 30m/100ft |
| Diameter | 37.5mm |
| Case Thickness | 6.65mm |
Polished stainless steel case.
White/silvered dial.
Black printed hour markers in a mix of Arabic Numerals & indexes.
Fine printed minute track.
Blued steel hands.
Small seconds sub-dial.