Mens Watch | Manual Wind Movement
OUR PRICE: £1,938.00
SALE PRICE: £1,836
RRP: £2,040
YOU SAVE 10%
| In Stock | Yes |
| Availability | Estimated 4 Day Delivery |
| Warranty | TheWatchSource 2 Year Warranty |
| VAT-free Price | £1,530 For shipping outside the UK and qualifying BFPO addresses only |
| Bank Transfer Price | £1,799 Save another 2% |
| Brand | Nomos Glashutte |
| Series | Tangente 38 37.5mm |
| Model Number | 164 |
| Size | Mens |
| Case Material | Stainless Steel |
| Dial Colour | White |
| Bracelet/Strap | Leather Black |
| Clasp | Tang Buckle |
| Movement | Manual Wind |
| Screw-down Crown | No |
| Crystal | Scratch Resistant Sapphire |
| Case Back | Transparent |
| Water Resistance | 30m/100ft |
| Diameter | 37.5mm |
| Case Thickness | 6.75mm |
Polished stainless steel case.
White/silvered dial.
Black printed hour markers in a mix of Arabic Numerals & indexes.
Fine printed minute track.
Blued steel hands.
Small seconds sub-dial.