Mens Watch | Automatic Movement
OUR PRICE: DISCONTINUED
RRP: £15,550
| Availability | Estimated 14-28 Day Delivery Want it sooner? |
| Warranty | TheWatchSource 2 Year Warranty |
| VAT-free Price | £10,625 For shipping outside the UK and qualifying BFPO addresses only |
| Brand | Montblanc |
| Series | TimeWalker Chronograph Automatic 43mm |
| Model Number | 101565 |
| Size | Mens |
| Case Material | 18kt Rose Gold |
| Dial Colour | Black |
| Bracelet/Strap | Alligator/Crocodile Leather Brown |
| Clasp | Tang Buckle |
| Movement | Automatic - Chronometer |
| Bezel | Fixed |
| Screw-down Crown | No |
| Crystal | Anti-Reflective Scratch Resistant Sapphire |
| Case Back | Transparent |
| Water Resistance | 30m/100ft |
| Diameter | 43mm |
| Case Thickness | 14.5mm |
Polished 18kt rose gold case.
Black dial.
Applied rose gold toned hour markers in a combination of Arabic Numerals & Indexes.
Fine printed minute.seconds & fractions-of-a-second track with luminous hour markers on dial perimeter.
Rose gold toned hands, hours & minutes with a thin line of luminous at the center.
Date window displayed between the 4 & 5 o'clock positions.
Small seconds sub-dial located at the 9 o'clock position.
Chronograph/Stopwatch features:
Large central seconds counter hand.
30 minute counter sub-dial located at the 3 o'clock position.
12 hour counter sub-dial located at the 6 o'clock position
Montblanc Caliber MB 25.02, beats at 28,800 vph, contains 27 Jewels & has an approximate power reserve of 46 hours.