Mens Watch | Automatic Movement
OUR PRICE: DISCONTINUED
RRP: £3,115
| Availability | Estimated 4 Day Delivery Want it sooner? |
| Warranty | TheWatchSource 2 Year Warranty |
| VAT-free Price | £2,075 For shipping outside the UK and qualifying BFPO addresses only |
| Brand | Maurice Lacroix |
| Series | Pontos Chrono Valgranges |
| Model Number | pt6128-ss001-330 |
| Size | Mens |
| Case Material | Stainless Steel |
| Dial Colour | Black |
| Bracelet/Strap | Alligator/Crocodile Leather Black |
| Clasp | Deployant Buckle |
| Movement | Automatic |
| Bezel | Fixed |
| Screw-down Crown | No |
| Crystal | Scratch Resistant Sapphire |
| Case Back | Transparent |
| Water Resistance | 50m |
| Diameter | 47mm |
| Case Thickness | 15.75mm |
This watch Features:Black dial with index hour markersSmall seconds dial at 9 o'clock.Chronograph with 30-minutes and 12-hours counter.Date displayed at 3 o'clock
This Watch has an alternate part number:
pt6128ss001330