Mens Watch | Automatic Movement
OUR PRICE: DISCONTINUED
RRP: £4,805
| Availability | Estimated 14-28 Day Delivery Want it sooner? |
| Warranty | TheWatchSource 2 Year Warranty |
| VAT-free Price | £3,200 For shipping outside the UK and qualifying BFPO addresses only |
| Brand | Maurice Lacroix |
| Series | Masterpiece Phase de Lune Tonneau |
| Model Number | mp6439-ys101-11e |
| Size | Mens |
| Case Material | Stainless Steel & Gold |
| Dial Colour | Silver |
| Bracelet/Strap | Alligator/Crocodile Leather Black |
| Clasp | Deployant Buckle |
| Movement | Automatic |
| Bezel | Fixed |
| Screw-down Crown | No |
| Crystal | Scratch Resistant Sapphire |
| Case Back | Transparent |
| Water Resistance | 50m |
| Diameter | 38.7mm X 51.6mm |
| Case Thickness | 13.5mm |
Tonneau Shaped Case, Gold Bezel, Gold Toned Raised Roman Numeral & Index Hour Markers, Day of the week & Month indicator displayed in seperate windows, Date indicated by extra hand, Moon Phase indicator at 6 o'clock. Luminous Hands.
This Watch has an alternate part number:
mp6439ys10111e